نهادهای امنیتی در ایران ۳۳ روز پس از بازداشت محمد ایران نژاد، فعال مدنی و شهروند ساکن تهران، همچنان از اعلام محل نگه‌داری و برقراری تماس تلفنی او با خانواده‌اش جلوگیری می‌کنند. این فعال مدنی از روز چهارم اسفندماه در کتاب فروشی خود در حوالی میدان انقلاب در تهران توسط مأموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
مریم ایران نژاد، خواهر این زندانی سیاسی با انتشار یک رشته توئیت در حساب کاربری خود در توئیتر، درباره آخرین پیگیری‌ها درباره وضعیت برادرش نوشته: «الان بیش از یک ماه از بازداشت برادرم گذشته است. بعد از آن روز من و مادر و پدرم چندین بار به دادسرای اوین مراجعه کردیم… در مراجعه به اوین خواستار تماس تلفنی، ملاقات حضوری، اعلام اتهام، و محل نگهداری برادرم
شدیم مواردی که از حقوق اولیه هر فرد بازداشت شده است. اما هیچ پاسخی دریافت نکردیم. دادیار کل زندانیان سیاسی گفت اسمش در سیستم زندان اوین نیست. و ما بدون هیچ خبری قبل از تعطیلات برگشتیم…» خواهر این زندانی سیاسی درباره نحوه بازداشت بردارش توسط نهادهای امنیتی نوشته: «چهار اسفند ماه سال گذشته به کتابفروشی برادرم محمد ایران نژاد در میدان انقلاب رفتند. در را بر روی او و مشتری‌های داخل مغازه بستند. به مدت سه ساعت و نیم تمام کتاب‌ها و وسایل مغازه را زیر و رو کردند. موبایل برادرم و افراد حاضر را توقیف کردند. برادرم را بازداشت کرده و بردند. محمد ایران نژاد، متولد ۱۳۵۷ و متأهل، در یکی از پاساژهای نزدیک میدان انقلاب در تهران به فروش کتاب‌های دست دوم در محل کتاب فروشی‌ خود اشتغال داشته است.