بحران کرونا شاید ″اقبال تاریخ باشد″ | جهان | DW

به اشتراک گذاشتندر حالی که ابتلا به ویروس کرونا دنیا را فرا گرفته و سبب ترس و نگرانی از آینده‌ای مبهم شده، رئیس کنفرانس اسقف‌های آلمان گفت، این بحران می‌تواند “اقبال تاریخ باشد.”

به گزارش رسانه‌های آلمان، گئورگ بتسینگ در مراسم عید پاک در کلیسای جامع لیمبورگ ابراز امیدواری کرد که بحران کرونا به ما یاد دهد، چقدر به هم وابسته‌ایم. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

 بتسینگ در سخنرانی خود گفت: «در پایان ممکن است این بحران به همبستگی و هوشیاری بیش‌تر جهان بیانجامد… هیچ کس، هیچ ملتی، هیچ اقتصادی یک جزیره تنها نیست. همه چیزها به هم مربوط هستند.»

بتسینگ با گفتن این که بحران کرونا هر چقدر هم که بد باشد خوبی‌های زیادی به همراه آورد افزود: «من تا به حال به ندرت این همه دوستی و شوخ‌طبعی تجربه کرده بودم.»  

او که اوایل ماه مارس به جانشینی راینهارد مارکس، رئیس پیشین کنفرانس اسقف‌های آلمان انتخاب شد گفت: «تا به حال در مسیر راه با این همه غریبه حرف نزده بودم. به‌ندرت اتفاق افتاده بود که دیگران وقتی او آرزوی نیکی برایشان می‌کند تا به این حد مشتاقانه با ایده‌های عالی از او تشکر کرده باشند.»

بتسینگ خواستار نگه داشتن بی چون‌وچرای چنین روحیه‌ای شد و ادامه داد: «این نباید آرزویی باشد که به‌زودی نقش بر آب می‌‌شود. بر عهده ماست که آیا این نزدیکی اعطاشده را تحکیم می‌کنیم و به یکدیگر نزدیک ‌می‌شویم یا باز هم از هم دور ‌می‌شویم و فاصله می‌گیریم.» 

“بشریت لحظه‌ای تاریخی را تجربه می‌کند”

بحران‌ها انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کنند. رئیس کنفرانس اسقف‌های آلمان لحظات کنونی را “تاریخی” خواند و گفت، می‌توان از تجارب کنونی برای آینده‌ای بهتر بهره گرفت.

گئورگ بتسینگ گفت، هنوز نمی‌توان گفت جهانی که ما تا کنون شناخته‌ایم تغییر می‌کند و آینده‌ای بسیار متفاوت حاصل می‌شود. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که احتمالا راه “سختی” در پیش است که شاید سال‌ها طول بکشد. 

به گفته او، تنها راهی که می‌توان بر این سختی‌ها غلبه کرد همبستگی همه در اروپا با سایر ملل جهان است تا نابرابری و بی‌عدالتی در زندگی انسان‌ها از این بیش‌تر نشود.

او گفت، ممکن است این راه هزینه زیادی را بطلبد و به بهای کاهش رفاه برخی تمام شود. 

بتسینگ یادآور شد، کرونا حتی بیش از پدیده جهانی ‌شدن انسان‌ها را به هم نزدیک کرد چرا که “ما در مورد یکدیگر مسئولیم؛ به‌ویژه در مورد ضعیف‌ها، تهیدستان و مناطقی که به شدت لطمه دیده‌اند.”

 

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *