به‌دنبال بالاگرفتن تنش‌ها در ارمنستان نیکول پاشینیان، نخست وزیر این کشور یکشنبه ۲۸ مارس/۸ فروردین اعلام کرد برای پایان‌دادن به آشفتگی سیاسی در این کشور استعفا می‌کند. پاشینیان با انتشار یک پیام ویدیویی که به سخنرانی او در جریان بازدید از شمال غرب ارمنستان مرتبط است، خطاب به جمعیت گفت در ماه آوریل کناره‌گیری خواهد کرد تا انتخابات زودهنگام در ماه ژوئن برگزار شود.
نخست‌وزیر ارمنستان در اوایل ماه مارس گفته بود انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند. مطابق با قوانین ارمنستان، اگر نخست وزیر از قدرت کناره گیری کند و پارلمان دو بار نتواند جایگزین او را انتخاب کند، انتخابات زودهنگام می تواند برگزار شود.
ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان سه روز پیش با انتشار بیانیه‌ای خواستار کناره‌گیری نیکول پاشینیان شده و اعلام کرده بود او قادر به اداره امور و تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی کنونی نیست و باید از سمت خود استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان در پاسخ سران ارتش را به تلاش برای کودتا متهم کرده و از هوادارانش خواسته بود به خیابان‌ها بیایند.
دولت ارمنستان پس از توافق آتش‌بس با آذربایجان در روز ۹ نوامبر ۲۰۲۰ در وضعیتی شکننده قرار داشته است. در هفته‌های گذشته گروهی از مردم این کشور با برگزاری تظاهرات‌هایی خواستار برکناری نیکول پاشینیان شده‌اند. جنگ آرتساخ یا قره‌باغ از روز ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شد. ارمنستان و آذربایجان مسئولیت آغاز این درگیری را متوجه طرف مقابل می‌دانند. در نتیجه این جنگ، آذربایجان بخشی از سرزمین‌هایی که آن‌ها را بخشی از سرزمین خود می‌دانست تصرف کرد. تلفات نیروهای نظامی ارمنستان و کمبود تسلیحات لازم سبب شد تا نخست‌وزیر ارمنستان پیشنهاد آتش‌بسی که با میانجی‌گری روسیه تدوین شده بود را بپذیرد. بخشی از مردم ارمنستان معتقدند که دولت پاشینیان با پذیرش این توافق به تمامیت ارضی ارمنستان خیانت کرده و بخش‌هایی از سرزمین مادری را از دست داده است. پاشینیان در ماه می ۲۰۱۸ و پس از برپایی تظاهرات‌های متعدد علیه دولت سرژ سارکسیان به‌عنوان نخست‌وزیر این کشور انتخاب شد. پاشینیان و هوادارنش، سرکسیان را مهره روسیه می‌دانستند.