رسانه خبری پیامِ ایرانی

تصویری؛ آیا دلیل ترک‌ برداشتن برج آزادی شلیک توپ بود؟


منبع: دبی – العربیه فارسی

پس از شلیک توپ در میدان آزادی تهران، ترک‌های تازه در این سازه بتنی پدید آمده است. مسئولان برج آزادی احتمال می‌دهند که این تخریب‌ها ناشی از موج شلیک توپ‌های تحویل سال ۱۴۰۰ باشد.

خبرگزاری‌های ایران، امروز یکشنبه ۲۸ مارس ۲۰۲۱، چند ساعت پس از انتشار خبر پدید آمدن ترک‌های تازه در برج آزادی، آن را حذف کردند.

این در حالی است که در خبر حذف شده، به نقل از «مسئولان برج آزادی» این احتمال مطرح شده بود که تخریب‌ها ناشی از موج شلیک توپ‌های تحویل سال ۱۴۰۰ باشد.

 (عکس از خبرگزاری فارس) شلیک توپ نزدیک برج آزادی (عکس از خبرگزاری فارس) شلیک توپ نزدیک برج آزادی

بر اساس گزارش خبرگزاری «ایرنا»، روز ۲۰ مارس ۲۰۲۱، همزمان با آغاز سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، لشکر ۲۳ نیروی زمینی و دژبان کل ارتش با همکاری شهرداری تهران، آیین تحویل سال جدید را با شلیک توپ به صورت نمادین اجرا کرد.

محمد رضا جوادی یگانه، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، علت شلیک توپ در میدان آزادی در سال ‌تحویل را یک «رسم طهران قدیم» دانست که در آغاز سال ۱۴۰۰ نیز اجرا شد.

او مدعی شد در این مراسم فقط «صدای شلیک توپ پخش شد و اصلا شلیکی نبود».

برج آزادی تهران برج آزادی تهران

«خبرآنلاین» نیز ۲۱ مارس ۲۰۲۱، یادداشتی را از فریبرز ناطقی‌الهی، استاد مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران منتشر کرد که در آن با عنوان «شلیک توپ سال نو، چرا کنار برج آزادی؟» چنین اقدامی را مورد انتقاد قرار داده بود.

او در یادداشت خود نوشت: «شاید عده‌ای از شلیک توپ به رسم قدیم خوشحال شده باشند، بنده هم می‌شدم اگر در کنار سمبل و نماد فیزیکی کشور نبود!»

او از بی‌توجهی قبل از «عملیاتی کردن یک کار» به شدت انتقاد کرد و افزود: «کدام مجنونی در کنار برج آزادی اجازه شلیک توپ آن هم چند عدد را می‌دهد؟! آیا می‌دانید چه خسارتی به این برج و ملحقات آن وارد شده است! ندیده و ارزیابی نکرده عرض می‌کنم بسیار زیاد».

ناطقی‌الهی از «خسارت صد در صد و عمده» به برج آزادی، پس از انجام این عملیات خبر داد و این پرسش را مطرح کرد که «آیا نمی‌شد این کار را در فضایی باز در دشتی سبز و پهناور به پهنای کشورعزیزمان به دور از هر ساختمان و تاسیساتی که نماد قدرت بالاتری را هم عرضه می‌کرد، شلیک کرد؟ چرا کنار برج آزادی؟

به صورت نمادین و سمبلیک هم بهتر بود برج آزادی با توپ و تفنگ آمیخته نشود. فقط چند دقیقه فکر لازم بود، افسوس!»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.