رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتخابات مقدماتی آمریکا؛ موفقیت اولیه بایدن در سه‌شنبه بزرگ


رای گیری در ال پاسو در تگزاسحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

رای گیری در ال پاسو در تگزاس

درحالی که رای گیری در انتخابات مقدماتی حزب دمکرات آمریکا در ایالات شرقی ویرجینیا، کارولینای شمالی و ورمانت پایان یافته پیش بینی می شود که آقای بایدن در ویرجینیا و کارولینای شمالی و برنی سندرز در ورمانت پیروز شوند.

و در تازه ترین پیش بینی گفته می شود که آقای بایدن در ایالت آلاباما هم پیروز خواهد شد.

ورمانت دارای ۱۶ امتیاز، ویرجینیا ۹۹ امتیاز، کارولینای شمالی ۱۱۰ و آلاباما ۵۲ امتیاز دارند. ورمانت و ویرجینیا امتیازات خود را براساس سهم هر نامزد از آرا تقسیم می کنند بنابراین هنوز سهم مشخص هر کدام از این دو نامزد روشن نیست.

آقای سندرز سناتور اهل ورمانت است.

شمار آرا در ایالت های رای دهنده تازه شروع شده اما به نظر می رسد که آقای بایدن تا اینجا شب خوبی را سپری کرده باشد.

براساس نظرسنجی امروز شبکه سی بی اس، تقریبا نیمی از رای دهندگان در ویرجینیا در چند روز گذشته در مورد نامزد دلخواه خود به نتیجه رسیدند و ۵۲ درصد آنها به جو بایدن رای دادند.

اکثریت آنها گفتند احساس می کنند که آقای بایدن بهترین نامزد برای شکست دادن دونالد ترامپ خواهد بود درحالی که آقای سندرز در این زمینه ۲۲ درصد عقب بود.

در این روز همچنین دو ایالت بزرگ تگزاس و کالیفرنیا – با ۲۲۸ و ۴۱۵ امتیاز – به نامزد مورد نظر خود برای رقابت با دونالد ترامپ در ماه نوامبر رای می دهند.

سوفی لانگ خبرنگار بی بی سی که به یکی از شعبه های دانشگاه های ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس (کل استیت) با ۲۶ هزار دانشجو رفته می گوید اینجا پایگاه سناتور برنی سندرز است که تاکنون در رای گیری های ایالتی پیش بوده.

دانشجویان در مورد علت حمایت از برنی سندرز به خبرنگار ما می گویند که او تنها نامزدی است که با آنها گفتگو می کند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

رای گیری در کارولینای شمالی

دانشجوان نگرانی بدهی دانشجویی هستند اما همچنین به مسائلی مانند مهاجرت اهمیت می دهند.

تگزاس و کالیفرنیا هنوز اعلام نتایج را شروع نکرده اند و کسر بزرگی از رای دهندگان آنها جوان و لاتین تبار هستند که متمایل به حمایت از سناتور اهل ورمانت بوده اند. بنابراین جو بایدن هنوز نمی تواند روی یک پیروزی بزرگ در این شب حساب کند.

کمپین جو بایدن بعد از پیروزی او با فاصله زیاد در رای گیری روز شنبه در کارولینای جنوبی بار دیگر جان گرفت.

در سه ایالت اول که رای گیری کردند – آیووا، نیوهمپشر و نوادا – آقای سندرز در دو ایالت نیوهمپشر و نوادا اول شد و آیووا را با اختلاف خیلی کم به پیت بوتجج واگذار کرد.

با این حال در روزهای اخیر دو نامزد میانه رو دیگر این عرصه، پیت بوتجج و سناتور ایمی کلوباچار، با کناره گیری از رقابت ها حمایت خود را از کمپین آقای بایدن اعلام کردند.

رای گیری امروز به “سه شنبه بزرگ” معروف است که به دلیل برگزاری همزمان انتخابات در ۱۴ ایالت است. در این روز ۱۳۵۷ امتیاز انتخاباتی تقسیم می شود که تقریبا یک سوم کل امتیازات موجود برای کسب نامزدی حزب است.

از سوی دیگر نام مایکل بلومبرگ، میلیاردر و شهردار سابق نیویورک، هم برای اولین بار روی برگه های رای ظاهر شده است.

واکنش ترامپ

تارا مک‌کلیوی خبرنگار کاخ سفید بی‌بی‌سی می گوید آقای ترامپ هم مثل دیگران با اشتغال خاطر زیاد تحولات سه شنبه را دنبال می کند.

او که روز سه شنبه برای بازدید به “موسسه ملی بهداشت” آمریکا در شهر بتزدا در مریلند رفته بود گفت: “شبی تماشایی خواهد بود. من نتایج را دنبال خواهم کرد.”

او در پاسخ به این سوال خبرنگار بی بی سی که مایل است چه کسی نامزد حزب دمکرات شود گفت: “هر کسی انتخاب شود من به مصافش می روم.”

او همچنین با لحن تاسف باری درباره آنچه تلاش دمکرات ها برای جلوگیری از نامزدی برنی سندرز دانست حرف زد: “فکر می کنم آنها دارند سعی می کنند این فرصت را از او بگیرند. نمی دانم اینکار چقدر منصفانه است.”

گزارش ها حاکیست که تشکیلات سنتی حزب دمکرات تمایلی به پیروزی برنی سندرز ندارد چون او را بیش از حد متمایل به جناح چپ و ناتوان در شکست دادن دونالد ترامپ می داند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

کارزار جو بایدن بعد از پیروزی در کارولینای شمالی دوباره قوت گرفت

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

برنی سندرز بعد از رای دادن در ورمانت

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

نام بلومبرگ برای اولین بار روی برگه های رای ظاهر شدمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.