رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | معوقات مزدی کارگران شهرداری تهران


خبرگزاری هرانا – کارگران ناحیه ۳ منطقه ۲۰ شهرداری تهران از مطالبات مزدی معوقه، عیدی و مزایای قانونی خود خبر دادند و با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور از عدم دریافت ماسک، دستکش و هرگونه تجهیزات محافظتی دیگر انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل ایلنا، کارگران ناحیه ۳ منطقه ۲۰ شهرداری تهران با انتقاد از عدم پرداخت عیدی و مزایای مزدی قانونی خود گفتند: “بعد از گذشت ۲۴ روز از آغاز سال جدید هنوز عیدی و سنوات سال ۹۸ خود را دریافت نکرده‌ایم”.

این کارگران که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری مشغول به کارند، اعلام کردند: “تا چه زمانی باید منتظر دریافت مطالبات خود بمانیم؟ ما حدود ۶۰ نفر کارگریم که در بخش فضای سبز ناحیه سه منطقه ۲۰ مجموعه شهرداری تهران مشغول به کار هستیم. اینکه به عنوان کارگر پیمانکاری همیشه مطالبات قانونی‌مان را با تاخیر چندین ماهه می‌گیریم، بماند، از اول اسفند ماه سال ۹۸ منتظریم پیمانکار، عیدی و سنوات ما را بپردازد”.

یکی از این کارگران در خصوص آخرین حقوق دریافتی کارگران گفت: “کارفرما قبل از آغاز سال نو دستمزد مربوط به اسفند ماه را به صورت پایه حقوق پرداخت کرد و این آخرین وجهی بوده است که به عنوان مزد دریافت کرده‌ایم”.

وی افزود: “کارفرمای شرکت‌های پیمانکاری می‌بایستی توانایی مالی کافی برای پرداخت مطالبات کارگران درصورت پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی داشته باشد. در حال حاضر جدا از عیدی و سنوات حدود دو سال است از برخی مزایا همانند دریافت حق لباس کار و بن کالا نیز محروم هستیم این در صورتی است که پیش از این مزایای قانونی به کارگران فضای سبز داده می‌شد”.

یکی دیگر از کارگران با بیان اینکه پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری تهران برای جان کارگران ارزشی قائل نیستند، در ادامه افزود: “متاسفانه ما کارگران فضای سبزی در این روزهای پرخطر ناشی از کرونا که همه تاکید به رعایت بهداشت فردی می‌کنند بدون ماسک، دستکش و هرگونه محافظ دیگری در شهر مشغول کار هستیم”.

طبق گزارشی دیگر، رییس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران در این راستا گفت: “براساس بررسی های صورت گرفته و اخبار کسب شده، هم غربالگری کارگران پیمانکاری صورت نگرفته و هم وسایل بهداشتی و حفاظت فردی در اختیار آنها قرار نگرفته است”.

حبیب زاده با اشاره به بخشنامه بهسازی وضعیت قرارداد نیروهای پیمانکاری حجمی موجود معاونت منابع انسانی شهرداری در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ که طبق آن پیمانکاران طرف قرارداد با شهردای ملزم به رعایت حقوق کارگران هستند، ادامه داد: “این بخشنامه از زمان دکتر شیخ تهیه شده که تمامی موارد آن منطبق بر مقررات و قانون کار است. نه تنها الزامات مطرح شده در این بخشنامه مورد اجرا قرار نگرفته است بلکه حتی حق مرخصی کارگران نیز به آنها پرداخت نشده است”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.