توافق تاریخی اوپک پلاس: ترامپ از پوتین تشکر کرد

به اشتراک گذاشتن


Share

آمریکا بخشی از سهم مکزیک از کاهش تولید نفت را به عهده گرفت، مکزیک کوتاه آمد و به این ترتیب وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک موسوم به اوپک پلاس در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار سرانجام بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در ماه‌های مه و ژوئن سال جاری به توافق رسیدند. دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا در رابطه با این تصمیم جمعی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ملک سلمان، پادشاه سعودی سپاسگزاری کرد.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک موسوم به اوپک پلاس در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار سرانجام بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در ماه‌های مه و ژوئن سال جاری به توافق رسیدند . (عکس: خبرگزاری شانا)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه ۱۲ آوریل/ ۲۴ فروردین با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«بزرگ‌ترین توافق با اوپک پلاس به دست آمد. این [توافق] صدها هزار اشتغال در بخش انرژی آمریکا را نجات می‌دهد. مایلم از پرزیدنت پوتین و ملک سلمان، پادشاه سعودی تشکر کنم و به آن‌ها تبریک بگویم. من هم‌الان از دفترم [در کاخ سفید] با آن‌ها تلفنی صحبت کردم. همه نفع بسیار زیادی بردند.»

نهمین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ کشور عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پنجشنبه ۹ آوریل/ ۲۱ فروردین‌ از طریق وبینار به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان به همراه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه برگزار شد. بعد از ۱۵ ساعت مذاکرات فشرده طرفین بر سر کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت خام که حدودا معادل ۱۰ درصد از تولید نفت خام جهان است به توافق رسیدند. مکزیک که سرمایه‌گذاری کلانی در صنایع نفتی خود انجام داده با این توافق مخالفت کرد. سهم مکزیک از کاهش تولید نفت در جهان ۴۰۰ هزار بشکه در روز بود که آمریکا برای حصول توافق کاهش ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز را به عهده گرفت.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران درباره جزئیات توافق تاریخی اوپک پلاس گفت:

«برای ۲ ماه مه و ژوئن ۱۰ میلیون بشکه از عرضه کم می‌شود، در ۶ ماه بعد از آن، عرضه روزانه ۸ میلیون بشکه کاهش می‌یابد و طی ۱۶ ماه پس از آن، یعنی از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲ نیز روزانه ۶ میلیون بشکه از عرضه نفت کاسته خواهد شد.»

ایران، ونزوئلا و لیبی که تحت تحریم نفتی هستند شامل این توافق نمی‌شوند.

جمعه گذشته دونالد ترامپ در یک گفت‌وگوی تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، عربستان را تهدید کرده بود که چنانچه با کاهش تولید نفت موافقت نکند و به دلیل سقوط قیمت در بازارها، صنایع نفتی آمریکا دچار خسارت‌های بیشتری شوند، مجازات‌هایی را برای آن کشور در نظر می‌گیرد.

به سبب اختلاف عربستان و روسیه و همچنین پیامدهای اقتصادی همه‌گیری جهانی بیماری کووید ۱۹ قیمت نفت بیش از ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و به هر بشکه ۳۲ دلار رسیده است. کمتر از این برای صنایع نفتی آمریکا قابل تحمل نیست. روسیه به نفت ۴۰ دلاری و عربستان به نفت ۸۰ دلاری نیاز دارد. البته اگر آتش‌بس یک‌جانبه در یمن پایدار نماند.  

هنوز تأثیر توافق تاریخی اوپک پلاس بر قیمت نفت در بازارهای جهانی مشخص نیست.

بیشتر بخوانید:

موافقت آمریکا با کاهش تولید نفت به سود مکزیک

 

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *