رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ با تشکر از ملک سلمان و پوتین توافق اوبک پلاس را «عظیم» توصیف کردمنبع: دبی – العربیه.نت، فارسی

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، یکشنبه ۱۲ آوریل ۲۰۲۰ ضمن تشکر از خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، توافق «اوپک پلاس» برای کاهش تولید نفت را «توافقی عظیم» توصیف کرد که «از صدها هزار فرصت کاری در بخش انرژی آمریکا محافظت خواهد کرد».

دونالد ترامپ در توئیتی در شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت، «توافقی بزرگ با اوپک پلاس حاصل شد که صدها هزار فرصت کاری را در بخش انرژی ایالات متحده نجات خواهد داد».

ترامپ افزود «مایلم به ملک سلمان و پوتین رئیس‌جمهوری روسیه برای دسیابی به این توافق تبریک گفته و از آنها تشکر کنم. امروز همین الآن با آنها از دفترم در کاخ سفید صحبت کردم. این توافقی بزرگ برای همه است».

ائتلاف اوپک پلاس که شامل گروه کشورهای عضو اوپک و کشورهای خارج از این گروه و از جمله بارزترین آنها، روسیه است به اجماع با کاهش تولید نفت توافق کردند که این توافق در نوع خود بزرگترین کاهش در تاریخ تولید نفت خام جهان است.

اوپک پلاس در پیش‌نویس بیانیه‌ای گفت که مجموع کل کاهش تولید نفت جهان که از یکم ماه مه به مورد اجرا گذاشته می‌شود از مرز ۲۰ میلیون بشکه در روز خواهد گذشت.

لحظه تاریخی

از سویی شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی، به خبرگزاری رویترز گفت که با توجه به افزایش تولید نفت سعودی، امارات و کویت در ماه آوریل جاری کاهش فعلی عرضه نفت اوپک و هم‌پیمانانش، موسوم به اوپک پلاس به ۱۲٫۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

شاهزاده عبدالعزیز گفت: «مفتخرم که در این لحظه تاریخی در این توافق تاریخی شرکت می‌کنم».

این در حالی است که برخی منابع اعلام کردند که کاهش‌های فعلی جهانی تولید نفت شامل کشورهای از خارج از ائتلاف اوپک پلاس ممکن است به %۲۰ برسد.

از سویی خالد الفاضل وزیر نفت کویت در توئیتی یادآور شد که «توافق برای کاهش ۱۰ میلیون بشکه در روز از ابتدای ماه مه ۲۰۲۰ است».

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از برخی منابع گفت که توافق ائتلاف اوپک پلاس شامل کاهش تولید در حدود ۹٫۷ میلیون بشکه در روز از ابتدای ماه آینده است، و همزمان با آن گمانه‌زنی‌هایی درباره دستیابی به راه حلی میانه با مکزیک در نشست روز یکشنبه مطرح شد.

بهبود اوضاع بازار نفت

آژانس خبری روسیه از الکساندر نوواک وزیر انرژی این کشور نقل کرد که او امیدوار است، بزرگترین تولیدکنندگان نفت درباره توافق کاهش تولید جهانی نفت به تفاهم رسیده و آن را در روزهای آینده امضا کنند.

بنا به گزارش رویترز الکساندر نوواک همچنین افزود که «این موضوع دست‌کم تا پایان امسال و تا بهبود وضع بازار ادامه خواهد یافت».

از سویی خبرگزاری انترفاکس روسیه از وزیر انرژی این کشور نقل کرد که گفته ایالات متحده آمریکا آماده است تا تولید نفت روزانه‌اش را به میزان ۲-۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

نوواک پیش از انعقاد نشست اوپک پلاس گفته بود که طی هفته گذشته ۶ بار با همتای آمریکایی‌اش گفت‌وگو کرده است.

بنا به خبرگزاری‌های روسی، وزیر انرژی روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوها با ایالات متحده آمریکا به بازگشت اعتماد متقابل و ادامه مذاکرات درباره انرژی منجر شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.