رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ترکیه؛ مخالفت اردوغان با کناره‌گیری وزیر کشور | جهان | DW


اجرای سیاست منع تردد بدون اطلاع قبلی از سوی دولت ترکیه اعلام شد و همین موضوع مردم این کشور را غافلگیر کرد.

در واپسین ساعات روز جمعه ۲۲ فروردین (۱۰ آوریل) دولت در ۳۱ شهر این کشور محدودیت تردد قائل شد. تصمیمی که قرار بود از روز شنبه ۱۱ آوریل اجرا شود. شهروندان ترکیه تنها دو ساعت فرصت داشتند تا خود را برای این تصمیم آماده کنند.

در همین رابطه، هزاران نفر از شهروندان ترکیه به فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها هجوم بردند تا نیازهای اولیه خود را تامین کنند. اما همین موضوع باعث ایجاد هرج‌و‌مرج در کشور شد. این اوضاع آشفته تا نیمه شب ادامه داشت.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه پس از بروز این وضعیت آشفته در کانون انتقادهای گسترده مردم قرار گرفت. او پس از آن کناره‌گیری خود از مقامش را اعلام کرد و گفت: «من از پست خودم به عنوان وزیر کشور استعفا می‌دهم.»

وزیر کشور ترکیه تصریح کرد که انجام وظیفه در این پست برای او غرورآفرین بوده است. او گفت: «امیدوارم مردم ترکیه که من هیچ‌گاه نمی‌خواستم آسیبی به آن‌ها برسد و همچنین رئیس جمهوری ترکیه که من تا پایان زندگی خود به او وفادار خواهم ماند، مرا ببخشند.»

هجوم گسترده مردم به فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها پس از اعلام منع تردد در ترکیه

هجوم گسترده مردم به فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها پس از اعلام منع تردد در ترکیه

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

محدودیت تردد

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه شامگاهان روز جمعه ۱۰ آوریل اعلام کرده بود که سیاست منع تردد در ۳۱ شهر این کشور و از جمله در آنکارا و استانبول اجرا خواهد شد.

او افزوده بود که  سیاست منع تردد از دو ساعت دیگر و به مدت ۴۸ ساعت اجرا خواهد شد. وزیر کشور اعلام کرده بود که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و او این سیاست را به توصیه اردوغان اجرا کرده است.

این در حالی است که سلیمان سویلو، روز یکشنبه ۲۴ فروردین (۱۲ آوریل) همه مسئولیت‌های مربوط به اعلام یکباره سیاست منع تردد را شخصا متقبل شد. منتقدین بر این باور بودند که اعلام یکباره این سیاست جان شهروندان را به مخاطره افکنده است.

 

به باور کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر بزرگترین جریان اپوزیسیون ترکیه سویلو به تنهایی چنین تصمیمی را اتخاذ نکرده است. او گفت که اعلام کناره‌گیری سلیمان سویلو برای نجات اردوغان صورت گرفته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه غروب یکشنبه ۲۴ فروردین رسما با درخواست کناره‌گیری سلیمان سویلو مخالفت کرد.

سلیمان سویلو، چند هفته پس از کودتای نافرجام ژوئیه سال ۲۰۱۶ هدایت وزارت کشور ترکیه را برعهده گرفته بود. پس از آن به دستور او موج دستگیری‌های گسترده در ترکیه به راه افتاد.

در ترکیه بر أساس آمار رسمی اعلام شده حدود ۵۷ هزار نفر به ویروس جدید کرونا مبتلا شده و تا کنون بیش از ۳۰۰۰ نفر در اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.