رسانه خبری پیامِ ایرانی

تجمع دستفروشان مقابل شهرداری تهران: فریادرسی نیست


Share

گروهی از دستفروشان دوشنبه ۲۵ فروردین مقابل ساختمان شهرداری تهران تجمع کردند. دو ماه است که کسب و کار دستفروشان به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در ایران تعطیل شده. تجمع‌کنندگان که در این مدت هیچ درآمدی نداشتند خواهان رسیدگی دولت به وضع معاش‌شان شده‌اند. شهرداری تهران می‌گوید مرجع پاسخگویی نیست، اما در همان حال توزیع پنج میلیارد تومان بودجه بنیاد مستضعفان در بین دستفروشان نیازمند را به عهده دارد.

دوشنبه ۲۵ فروردین: تجمع دستفروشان مقابل شهرداری تهران

با شیوع ویروس کرونا در ایران بازارهای روز و مکان‌های دستفروشی در تهران جمع‌آوری شده است. پلیس در هیچ نقطه‌ای از تهران اجازه دستفروشی نمی‌دهد. دستفروشان که شمار بزرگی از کارگران اقتصاد زیرپله‌ای ایران را تشکیل می‌دهند، از نان خوردن افتاده‌اند. در ویدیویی از تجمع اعتراضی دستفروشان مقابل شهرداری تهران، دستفروشی فریادکنان می‌گوید:

«دو ماه است قرنطینه شده‌ایم. شهرداری حمایت نمی‌کند این چه جور قانونی است؟ چه طور شد که همه عالم و آدم قرنطینه شدند، اما به من که دستفروشم و درآمدی هم ندارم، چهار تا پنج تا بچه دارم رسیدگی نمی‌کنید؟»

اقتصاد غیررسمی در ایران تحت تأثیر بیماری کووید ۱۹ قرار گرفته‌ است. همه کارگرانی که در بخش به اصطلاح «زیرپله‌ای» اقتصاد ایران لقمه نانی برای خود و خانواده‌شان فراهم می‌آوردند، از جمله دستفروشان به حال خود رها شده‌اند. تعهد دولت به این شهروندان در حد پرداخت یارانه مختصر مرحمتی و یا کمک‌های ناچیزی است که جنبه صدقه دارد. غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران دوشنبه ۲۵ فروردین در مصاحبه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) در واکنش به تجمع دستفروشان معترض گفت:

«دستفروشی جزو مشاغل فصلی است و وضعیت این شغل در کشور دچار مشکل شده. ولی مرجع پاسخگویی شهرداری تهران نیست. در این خصوص باید وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی عمل کنند.»

بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی تا بهمن سال گذشته حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود که ۲۵ برابر بیشتر از مبلغ پیش‌بینی شده در بودجه برای همسان‌سازی حقوق‌ها است. هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کشور اعلام کرده که این سازمان در پایان فروردین، احتمالاً حداقل ۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهد داشت. بنابراین سازمان تأمین اجتماعی توانایی کمک به کارگران زیرپله‌ای از جمله دستفروشان را ندارد. بنیاد مستضعفان پنج میلیارد تومان بودجه به کمک به دستفروشان اختصاص داده. این مبلغ اندک در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته است. شهرداری در حال تهیه فهرستی از دستفروشان و مجموعه افرادی است که در بازارچه‌های فصلی فعالیت می‌کردند. قرار است این مبلغ ناچیز بعد از تأیید اسامی توسط معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی و خدمات شهری شهرداری تهران بین دستفروشان توزیع شود.

روحانی اعلام کرده خانواده‌های یارانه‌بگیر می‌توانند یک میلیون تومان (کمتر از ۶۰ دلار) وام بگیرند. اقساط آن هم از محل یارانه‌ها برداشت می‌شود البته با بهره ۱۲ درصد.

بیشتر بخوانید:

دولت کارگران زیرپله‌ای را به حال خود رها کرد

 

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

what type of cancer did beau biden haveخبر 7 صبح Amir Ebrahimkiribati 1979 coin frivilligt arbejde aarhus congo (congo-brazzaville) ecco shoes Eybi Nadarecafe mauritz sønderborg https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=699&oldid=1086656109دانلود آهنگ علی دیباج به نام چشم گرفتterrorist attacksدانلود آهنگ محمد امین شمس به نام حرف دلمlv 8 town hall base