بازمانده از فدراسیون مهدی تاج؛ ۶۷ میلیارد تومان دیگر ناپدید شد

به اشتراک گذاشتن۲۲ دقیقه

اسناد جدیدی که از هزینه و مصرف شدن پاداش‌‌ها و درآمدهای فدراسیون فوتبال منتشر شده است، نه‌فقط نشانه اختلاس، سومدیریت یا فساد در بدنه فدراسیون ایران که بیشتر شبیه به غارت می‌ماند. اگر «اولی هوینس» رییس سابق باشگاه بایرن‌مونیخ آلمان به دلیل «فرار مالیاتی» و سرپوش گذاشتن روی ۳.۵ میلیون یورو درآمدش به ۳ سال حبس قطعی محکوم شده بود، «مهدی تاج» به دلیل ناپدید کردن ارقامی به‌مراتب بالاتر از این حتی احضار هم نمی‌شود.

پرده اول؛ درآمدهای فدراسیون ایران از فیفا چیست؟

فدراسیون جهانی فوتبال، برای تمامی تیم‌های ملی فوتبال جهان که آمادگی خود را برای حضور در رقابت‌های جام جهانی اعلام کنند، یک بودجه مشخص و یکسان برای آماده‌سازی تعیین کرده است.

براساس قانون، تمامی تیم‌هایی که عضو فدراسیون جهانی فوتبال هستند و در نخستین کنگره فیفا پس از هر جام جهانی، تمایل خود را برای حضور در جام جهانی بعدی اعلام می‌کنند، سالیانه ۲۵۰ هزار فرانک سویس از فیفا دریافت خواهند کرد. این رقم هر چهار سال به یک میلیون فرانک می‌رسد؛ یعنی ایران از سال ۲۰۱۲ تا پایان سال ۲۰۱۸، دو میلیون فرانک فقط برای حضور در رقابت‌های انتخابی جام جهانی (به‌جز پاداش دو بار صعودش) از فیفا تحویل گرفته است.

این کمک ۲۵۰ هزار فرانکی برای تمامی کشورها و طی تمام چهار سال اعمال می‌شود؛ چه تیم ملی فوتبال یمن که در دو بازی پلی‌آف انتخابی حذف شده باشد، چه تیم ملی فرانسه که جام قهرمانی را بالای سرش برده است.

درعین‌حال، فیفا برای ۳۲ تیمی که موفق می‌شوند مجوز حضور در جام جهانی فوتبال را به دست آورند هم «پاداش» ویژه‌ای در نظر می‌گیرد. پاداشی که حتی برای آماده‌سازی تیم ملی برزیل یا فرانسه هم کفایت می‌کند.

پاداش فدراسیون جهانی فوتبال برای صعود هر یک از تیم‌های حاضر در جام جهانی، هشت میلیون فرانک سوییس است.

یک حساب ساده نشان می‌دهد که درآمد فدراسیون فوتبال ایران از دو صعود به جام جهانی برزیل و روسیه، بیش از ۱۸ میلیون فرانک سویس بود.

بااین‌حال خبرگزاری «فارس» روز بیست و یکم آبان‌ ۱۳۹۷ در گزارشی نوشت: «اقدام متحد بازیکنان تیم ملی به دلیل اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان از سوی فدراسیون فوتبال است.» همان زمان «مسعود شجاعی»، کاپیتان تیم ملی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «تیم ملی ایران از دو صعود پیاپی به جام‌جهانی برزیل و روسیه، ۲۰ میلیون دلار درآمدزایی داشته است و ما نمی‌دانیم این پول‌ها کجا رفته‌اند.»

اپیزود دوم؛ اعتراض به ناپدید شدن پاداش‌‌ها

روز ۲۷دی‌۱۳۹۷، «کارلوس کی‌روش»، سرمربی وقت تیم ملی ایران در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «درحالی‌که مردم در اینجا (اشاره به دستیارانش) نان برای خوردن ندارند، یک باشگاه با پرواز فرست‌کلاس به ژاپن می‌رود.» اشاره کی‌روش به باشگاه «پرسپولیس» بود که به نظرش از سوی وزارت ورزش و جوانان، دارای اهمیت و احترامی بیش از تیم ملی ‌بود.

خبرگزاری «تسنیم» اما یک هفته پیش از این آخرین اعتراض سرمربی تیم ملی ایران، سراغ «علی سلیمانی»، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال ایران رفته بود. او در پاسخ به ابهامات پاداش‌های فدراسیون جهانی فوتبال طی چهار سال اخیر، مدعی شده بود که تمامی پاداش‌های رسیده از سوی فیفا، هزینه بازیکنان، اردوهای آماده‌سازی (مثلا در اردوی گراتس اتریش) یا کمپ تیم‌های ملی در روسیه شده است.

ماجرا از اینجا وارد فاز جدیدی شد. علی سلیمانی به‌عنوان خزانه‌دار فدراسیون فوتبال ایران به تسنیم گفته بود: «یک و نیم میلیون فرانک که حدوداً به همان میزان هزینه‌های جام جهانی بود، بابت جرایم مسابقات مختلف به فیفا پرداخت کردیم یا از حساب ما کسر شد؛ جرایمی ازجمله بازی ایران و قطر، برگزاری مراسم شب عاشورا در بازی ایران و کره جنوبی یا رفتار تماشاگران در بازی‌های مختلف که باعث شده بود جرایم سنگینی برای ما در نظر بگیرند.»

اپیزود سوم؛ سوال ایران‌‌وایر از فیفا

ادعای خزانه‌دار مورد اطمینان «مهدی تاج» رییس وقت فدراسیون فوتبال ایران، ابهام‌برانگیز بود. کمی آشنایی ابتدایی با میزان و چگونگی جرایم فیفا نشان می‌داد که رقم مورداشاره از سوی علی سلیمانی از حقیقت فاصله دارد.

همین سوال را برای فدراسیون جهانی فوتبال نوشتیم. از ابهامات گفتیم و درخواست مستنداتی از مبالغ واریزشده به حساب فدراسیون فوتبال ایران داشتیم. فیفا اما مطابق قوانین و اساسنامه‌اش، اجازه رونمایی از مبالغ پرداختی به فدراسیون‌های عضو را ندارد. به همین دلیل به این پاسخ اکتفا کرد: «فدراسیون جهانی فوتبال، متولی تامین پاداش‌ فدراسیون‌های راه‌یافته به جام جهانی است و در هزینه آن‌ها دخالتی ندارد.» بااین‌حال، در ایمیلی که روز پنجم فوریه سال ۲۰۱۹ برای ایران‌وایر ارسال شد، به مبالغ جریمه‌ها در یک لینک جداگانه اشاره شده بود.

مجموع جرایم مستند فیفا به رقم ۱۹۳ هزار فرانک سوییس در شش مورد جریمه انضباطی می‌رسید؛ یعنی پیدا شدن ناگهانی چاله‌ای به عمق یک میلیون و ۳۰۷ هزار فرانک سوییس در فدراسیون فوتبال.

واکنش نهادهای قضایی و امنیتی ایران در قبال این چاله چه بود؟ سکوت.

اپیزود چهارم؛ فدراسیون فساد و دروغ

این تمام فساد مالی فدراسیون مهدی تاج نبود. پس‌ازآن هیچ نهاد نظارتی از فدراسیون فوتبال ایران بابت قرارداد مشکوک «مارک ویلموتس» و هزینه ۹۰ میلیارد تومانی، ناپدید شدن پاداش‌های یک میلیون و ۳۰۷ هزار فرانک سوییس از پاداش‌های فیفا به ایران، دست بردن در ارقام و دریافتی‌های آگهی‌های محیطی، دست داشتن اعضای خانواده‌اش در انتخاب سرمربی تیم ملی، حکم زدن برای آقازاده‌ها و انتصاب آن‌ها با مدیریت بلیت‌فروشی تمامی رقابت‌های لیگ و واگذاری انحصاری سامانه بلیت‌فروشی توضیح نخواست.

اما حالا خبرگزاری تسنیم اسنادی را منتشر کرده که نشان می‌دهد فدراسیون جهانی فوتبال به درخواست مهدی تاج، بخش عمده‌ای از درآمدهای فدراسیون فوتبال ایران را نه به‌عنوان حقوق که در چارچوب مبالغی تعریف‌نشده و حتی خارج از چارت پاداش صعود به جام جهانی به حساب سرمربی و اعضای سابق کادر فنی تیم ملی ایران واریز کرده است.

نکته مهم نه مقصد پول، که اصل درآمدهاست. مهدی تاج و مدیرانی مانند «محمدرضا ساکت» و «ابراهیم شکوری» دبیران اسبق فدراسیون فوتبال مدعی بودند ایران قریب به ده میلیون «دلار» از فیفا طلب دارد.

طبق اسناد مالی فیفا، پاداش یک میلیون و ۶۱۷ هزار و پس‌ازآن ۲۵۲ هزار دلاری «کارلوس کی‌روش» از پاداش ۸ میلیون دلاری حضور تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که متعلق به فوتبال ایران بود پرداخت شده است.

اگر فرض محال را غیرمحال بدانیم و تصور کنیم که این مبلغ به‌عنوان دستمزد پرداخت شده است، چرا مبالغ دیگری هم در واریزی‌های فیفا پس از برگزاری جام جهانی به حساب کارلوس کی‌روش به چشم می‌خورد؟

طبق این اسناد او بیش از ۲۰ درصد این مبلغ را فقط به‌عنوان پاداش و نه حقوق دریافت کرده و مبالغ دیگری نیز به حساب او واریز شده است. جمع ۵ واریزی دیگر ما را به رقم عجیب ۵۶۵ هزار و ۹۶۶ یورو می‌رساند.

اگر بازهم تصور کنیم که فدراسیون ایران تمامی دستمزد و مزایای سرمربی خود را از طریق فیفا به حساب کی‌روش واریز کرده است، یک عدد، همه‌چیز را زیر سوال می‌برد.

فدراسیون جهانی فوتبال در روز چهاردهم نوامبر سال ۲۰۱۸ مبلغ ۱۹ هزار و ۱۸۰ یورو به حساب «آرین قاسمی» مترجم کارلوس کی‌روش واریز کرده بود. رقمی که با احتساب قیمت کنونی یورو بیش از ۳۲۸ میلیون تومان می‌شود.

آرین قاسمی اما کیست؟ از کجا آمد و حالا کجاست؟ او مترجم اختصاصی و همیشه همراه کارلوس کی‌روش بود. او را «علی کفاشیان» رییس وقت فدراسیون فوتبال به توصیه همسرش وارد فوتبال ایران کرد. آرین قاسمی فرزند سفارش شده یکی از نزدیکان همسر کفاشیان بود که به دلیل تسلط به زبان انگلیسی وارد تیم‌های ملی ایران شد. پس از خروج کی‌روش اما از ورزش نرفت. او تیرماه سال ۹۸ هم با حکم رییس فدراسیون اسکواش به‌عنوان سرپرست تیم‌های ملی این رشته ورزشی منصوب شد.

اپیزود پنجم؛ چاله ۶۷ میلیارد تومانی

مجموع مبالغی که فدراسیون جهانی فوتبال به درخواست فدراسیون ایران به حساب سرمربی، مترجم و تمامی اعضای کادر فنی تیم ملی ایران واریز کرده است ما را به رقم ۲ میلیون و ۴۱۴ هزار و ۷۰ یورو می‌رساند.

این رقم را در عددی که علی سلیمانی خزانه‌دار فدراسیون فوتبال ایران مدعی بود به دلیل «جرایم انضباطی» از حساب فدراسیون فوتبال ایران کسر شده جمع کنیم؛ به عددی بیش از سه میلیون و ۹۱۴ هزار یورو می‌رسیم؛ یعنی حدود ۶۷ میلیارد تومان. این رقم ناپدید شده است.

اپیزود آخر؛ سوال از کی‌روش

این فقط بخشی از چاله است. مسعود شجاعی پرسیده بود ۲۰ میلیون دلار ما کجاست و تمام این کندوکاوها به حدود ده درصد از مبلغ می‌رسد. تصور این‌که کارلوس کی‌روش و کادر فنی تیم ملی، تمام این رقم را به‌عنوان دستمزد یا پاداش صعود به جام جهانی برداشته باشند غیرممکن است. یک یادآوری ساده به ما کمک می‌کند که بدانیم کارلوس کی‌روش در تلاش بود این مبالغ را به دست مهدی تاج برساند.

اول مرداد ۱۳۹۷ روزنامه «دنیای اقتصاد» خبر داد که حساب بانکی‌ کارلوس کی‌روش مسدود شد. این روزنامه مدعی شد که حساب بانکی کارلوس کی‌روش در سوییس به دلیل تحریم‌های آمریکا مسدود شده و او باید به‌زودی برای ارایه توضیحات درباره چرایی جابجایی‌های مالی با ایران به بانک سویسی پاسخ بدهد. حساب کی‌روش یک بار دیگر هم در دی‌ ۱۳۹۸ مسدود می‌شود.

با توجه به این‌که باشگاه‌ها و فدراسیون‌های ایران برای دور زدن تحریم‌های بانکی آمریکا و واریز مبالغ مربیان از سفارت‌های جمهوری اسلامی در خاک اروپا کمک می‌گیرند، بعید به نظر می‌رسد که کارلوس کی‌روش مشکلی از بابت دریافت مطالبات خود از ایران داشته باشد. درعین‌حال اگر سرمربی سابق تیم ملی ایران دستمزد خود را از فیفا دریافت می‌کرد دلیلی برای مسدود شدن حسابش وجود نداشت؛ یعنی یک نهاد بین‌المللی مبلغی را به حساب بانکی یک شهروند اروپایی واریز کرده بود.

اما فرضیه‌ای وجود دارد که مهدی تاج از طریق کادر فنی تیم ملی، درآمدهای فیفا را به ایران انتقال می‌داد. نقل‌وانتقال وجه به ایران هم از سوی آمریکا تحریم شده و پیگرد قانونی دارد. حالا باید از کارلوس کی‌روش، مارکار آقاجانیان، آرین قاسمی، «دیه‌گو گیاچینو»، «الکساندر لوپز»، «میک مک‌درموت»، «میکائیل هامبرتو»، «سباستین مندز» و «فیلیپه دوسانتوس» که همگی نامشان در فهرست واریزی‌های فیفا وجود دارد پرسید که این مبالغ به کجا منتقل شده است؟

 

مطالب مرتبط:

اعلام جرم سازمان بازرسی علیه مدیران فدراسیون فوتبال؛ تاج، کفاشیان و احتمالا عابدینی

ارقام غریب مهدی تاج؛ درآمد فیفا ۶ میلیارد دلار، بدهی به ایران ۹ میلیارد دلار

فدراسیون دلار ندارد، اگر داشته باشد هم برای فوتبال ندارد

انتخاب مشکوک اسلامیان، حسابرسی مالی غیرشفاف و اعتراض دوباره کریمی

 منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *