رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در هند؛ بیش از ۱۰۰ هزار مبتلای جدید در یک روز | جهان | DW


پس از ایالات متحده و برزیل، در هند نیز برای نخستین بار از آغاز پاندمی کرونا تا کنون، شمار مبتلایان شناسایی شده در یک روز به ۱۰۳ هزار و ۵۵۸ نفر رسید.

با توجه به جمعیت هند که حدود یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون نفر برآورد می‌شود، این رقم در نگاه اول و به نسبت چندان زیادتر از دیگر کشورها به نظر نمی‌رسد. با این همه تمرکز موارد ابتلای جدید در یک منطقه خاص قضیه را متفاوت می‌کند.

خبرگزاری آلمان روز دوشنبه پنجم آوریل (۱۶ فروردین) به نقل از منابع محلی گزارش داده که حدود ۵۵ درصد از موارد جدید ابتلا در شبانه روز گذشته مربوط به استان ماهراشترا بوده که مرکز آن کلانشهر بمبئی است.

نزدیک به ۶۰ هزار مبتلا در یک استان

این منطقه از ثروتمندترین و پیشرفته‌ترین استان‌های هند به شمار می‌رود و جمعیت آن اندکی بیش از ۱۱۲ میلیون نفر است. با توجه به این میزان جمعیت شناسایی حدود ۶۰ هزار مورد ابتلای جدید در یک روز رقمی به نسبت بسیار بالاتر از دیگر کشورها خواهد بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بالاترین آمار شناسایی ابتلای روزانه در هند مربوط به ماه سپتامبر سال پیش و اندکی کمتر از ۹۸ هزار نفر بوده است. در شبانه روز گذشته ۴۷۸ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در هند جان خود را از دست داده‌اند.

به این ترتیب مجموع مبتلایان شناسایی شده کرونا در هند به نزدیک ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده و شمار قربانیان ۱۶۵ هزار و ۱۰۱ نفر شده است.

به لحاظ موارد ابتلای شناسایی شده کرونا، ایالات متحده آمریکا با بیش از ۳۰ میلیون مبتلا با فاصله زیادی در صدر کشورهای جهان قرار دارد، برزیل با نزدیک ۱۳ میلیون نفر در جایگاه دوم و هند در رده سوم قرار می‌گیرد.

نخست‌وزیر هند، نارندرا مودی در روزهای گذشته با توجه به روند اخیر گسترش پاندمی، نسبت به افزایش شدید موارد ابتلا در برخی مناطق هشدار داد.

استان ماهراشترا در دو هفته گذشته در اغلب روزها محل شناسایی بیش از نیمی از موارد ابتلا به کرونا بوده است. به همین دلیل مسئولان محلی محدودیت‌های شدیدی در این منطقه اعلام و فعالیت رستوران‌ها، سینماها، مراکز خرید و عبادتگاه‌ها را ممنوع اعلام کرده‌اند.

کم توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

بر پایه گزارش‌های میدانی و تصویرهایی که از هند منتشر شده، اکثریت مردم در این کشور توجه چندانی به دستورالعمل‌های بهداشتی ندارند و گردهمایی‌های انتخاباتی به همان راحتی و بدون ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی برگزار می‌شود که بزرگترین مراسم مذهبی در کنار رود کنگ.

Indien Coronavirus

ازدحام کنار رودخانه؛ بدون ماسک و بدون رعایت فاصله

با این همه، موارد جدید ابتلای روزانه که تابستان سال پیش به نزدیک صد هزار مورد هم رسیده بود از ابتدای امسال به حدود ده هزار مورد کاهش یافت. گمان می‌رود گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا در روند صعودی موارد ابتلا در هفته‌های اخیر نقش اصلی را بر عهده داشته باشند.

افزون بر این کارزار واکسیناسیون در هند مطابق پیش‌بینی‌ها و وعده‌های دولت پیش نرفته و گفته می‌شود یکی از علت‌های اصلی آن، مانند برخی دیگر از کشورها تامین نشدن واکسن مورد نیاز بوده است.

عقب ماندن از برنامه واکسیناسیون عمومی

دولت هند هدف‌گذاری خود را واکسینه کردن دست‌کم ۳۰۰ میلیون نفر تا ابتدای تابستان اعلام کرده بود. در سه ماهی که از آغاز واکسیناسیون در هند می‌گذرد فقط ۷۹ میلیون دوز واکسن تزریق شده است.

این در حالی است که هند با شرکت‌های عظیم داروسازی خود به داروخانه جهان شهرت دارد و واکسن‌های زیادی برای صادرات تولید می‌کند.

بر این اساس هند برای تامین نیاز داخلی صدور مجوز صادرات واکسن را تقریبا متوقف کرده است. این تصمیم‌گیری تامین واکسن مورد نیاز برای سازوکار توزیع عادلانه واکسن سازمان بهداشت جهانی (کوواکس) را با  مشکلات جدی روبرو کرده است.

مطابق برنامه‌ها قرار بود از طریق سامانه کوواکس تا پایان ماه مه (دهم تیر) حدود ۲۴۰ میلیون دوز واکسن کرونا میان بیش از صد کشور کمتر برخوردار و فقیر توزیع شود.

جلوگیری از صدور واکسن از هند به ایران

این برنامه به تازگی ضربه سختی خورد زیرا عرضه واکسن‌های موسسه سرم‌سازی هند (SII) دچار اختلال شد. این موسسه واکسن آسترازنکا، محصول دو شرکت داروسازی بریتانیایی و سوئدی را برای بازار داخلی و سازوکار کوواکس تولید می‌کند.

تصمیم هند برای جلوگیری از صادرات واکسن، برخی کشورهای سفارش‌دهنده واکسن به این کشور از جمله جمهوری اسلامی را نیز با مشکل روبرو کرده است. ایران ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به موسسه هندی سفارش داده و ۱۲۵ هزار دوز آن را دریافت کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ششم فروردین در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان تائید کرد که دادستان هند “به دلیل نیاز کشورش” صادرات ۳۷۵هزار دوز واکسن کرونا به ایران را ممنوع کرده است.

چند مورد معدود ابتلای جدید در چین

شهر ووهان چین خاستگاه ویروس جدید کرونا شناخته می‌شود و بیماری کووید۱۹ از همین شهر به سراسر جهان شیوع پیدا کرد.

چین با اقدامات سخت‌گیرانه‌ای، که اعمال آنها در کشورها دموکراتیک تقریبا ناممکن است، تا حدود زیادی پاندمی را کنترل کرده و موارد ابتلا را به حداقل تقلیل داده است.

در حال حاضر فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی در اغلب مناطق چین، از جمله شهر ووهان تقریبا به صورت عادی درآمده، اما کمیسیون ملی بهداشت این کشور می‌گوید طی یک روز ۳۲ مورد جدید ابتلا به کرونا در چین شناسایی شده که بیشترین میزان از دو ماه پیش به این سو بوده است. ظاهرا منشاء ۱۵ مورد از موارد ابتلای جدید به صومعه‌ای نزدیک مرز میانمار مربوط می‌شود.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.