رسانه خبری پیامِ ایرانی

″آزار و اذیت خارجیان″ در چین در سایه بحران کرونا | جهان | DW


کلانشهر گوانگ‌ژو، مرکز استان گوانگ‌دونگ در جنوب چین از مناطقی است که از آن گزارش‌های زیادی درباره برخوردهای بیگانه‌ستیزانه و نژادپرستانه در فضای مجازی منتشر شده که همه به نوعی با مبارزه ماموران چینی با شیوع ویروس کرونا ارتباط دارند.

اشتفان ورتسل، گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان در شانگهای، در گزارشی که دوشنبه ۲۵ فروردین (۱۳ آوریل) منتشر شد به چند نمونه از این گونه برخوردها می‌پردازد.

او به ویدئویی از مشاجره لفظی یک دیپلمات ارشد نیجریه با ماموران چینی اشاره می‌کند که در شهر گوگانگ‌ژو رخ داده و به تازگی در فضای مجازی انتشار یافته است.

این دیپلمات آفریقایی مقابل ساختمانی که ظاهرا محل قرنطینه اجباری است خطاب به ماموران چینی می‌گوید که او برای حفاظت از شهروندان نیجریه به آنجا آمده و می‌پرسد: «چرا شهروندان ما را آزار می‌دهید و اذیت می‌کنید.»

به نوشته اشتفان ورتسل از زمانی که نتیجه آزمایش تشخیص بیماری شماری از شهروندان نیجریه‌ای در شهر گوانگ‌ژو مثبت اعلام شد، بسیاری از ساکنان خارجی این کلانشهر از شدت گرفتن برخوردهای تبعیض‌آمیز گلایه کرده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بسیاری، به خصوص خارجیان سیاه پوست این مرکز مهم اقتصادی و تجاری گزارش داده‌اند که آنها را خودسرانه در حبس خانگی نگه داشته و در مواردی صاحبان خانه قرارداد آنها به عنوان اجاره‌نشین را فسخ کرده‌اند.

واکنش اعتراض‌آمیز اتحادیه آفریقا

چنین پیش‌آمدهایی بر روابط دیپلماتیک چین و کشورهای دیگر نیز تاثیر منفی گذاشته است. به تازگی دبیرخانه اتحادیه آفریقا، که ۵۵ کشور در آن عضو هستند، برای اعتراض به بدرفتاری با شهروندان آفریقایی سفیر چین را فراخواند.

در همین ارتباط دولت ایالات متحده نیز به شهروندان آفریقایی‌تبار آمریکایی نسبت به سفر به شهر گوانگ‌ژو چین هشدار داده است.

در واکنش به این اعتراض‌ها، دولت و رهبری حزب کمونیست چین تلاش می‌کنند مسئله را سوءتفاهم و کم‌اهمیت جلوه دهند.

به نوشته گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان، لیو بائوچون، از اداره امور خارجی کلانشهر گوانگ‌ژو از بروز “موارد معدود سوءتفاهم و اقدامات نامتناسب” در جریان اجرای تدابیر بهداشتی و پیشگیرانه سخن گفته است.

Afrikaner in China Guangzhou (picture-alliance/Wang kai sh/Imaginechina)

عکس آرشیوی از حضور شهروندان آفریقایی در کلانشهر گوانگ‌ژو در جنوب چین

یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین نیز ادعا کرده که هیچ موردی از برخورد تبعیض‌آمیز علیه “برادران آفریقایی” وجود نداشته است.

او هشدار آمریکا درباره تدابیر سخت‌گیرانه برای سیاه پوستان در شهر گوانگ‌ژو را به عنوان تلاش واشنگتن برای لطمه زدن به روابط چین با کشورهایی آفریقایی محکوم کرده است.

افزایش خارجی‌ستیزی و برخورد نژادپرستانه

اشتفان ورتسل می‌نویسد واقعیت این است که در هفته‌های اخیر برخوردهای “نژادپرستانه و خارجی‌ستیزی” در سر تا سر چین به شکل محسوسی افزایش یافته است.

او احتمال می‌دهد مهم‌ترین دلیل این برخوردها تاکیدهای مکرر رهبران چین باشد که ادعا می‌کنند اغلب موارد جدید شناسایی شده ابتلا به ویروس کرونا در این کشور وارداتی و در بین کسانی بوده که در خارج بوده‌اند؛ بر همین اساس به اغلب افرادی که چینی به نظر نمی‌رسند با سوءظن نگاه می‌شود.

فروشنده‌ای در یک بازار سرپوشیده شانگهای به گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان گفته: «طبیعی است که الان وقتی یک خارجی را می‌بینم کمی وحشت دارم. به طور معمول این گونه فکر نمی‌کنم اما در حال حاضر به نظرم خوب است اگر به خارجیان اجازه ورود به چین داده نشود. »

بنابر این گزارش، یک شهروند دیگر شانگهای می‌گوید به عنوان یک چینی سعی می‌کند سر راه خارجیان قرار نگیرد و در صورت برخورد با آنها دو متر فاصله را حفظ می‌کند.

محله‌ها و هتل‌های ممنوع برای خارجیان

در شانگهای و برخی دیگر از شهرهای چین محله‌های وجود دارند که ورود خارجیان به آنها ممنوع شده است. همچنین بسیاری از هتل‌ها از پذیرش میهمانان خارجی خودداری می‌کنند حتی اگر افرادی باشند که از ماه‌های پیش چین را ترک نکرده‌اند.

واقعیت این است که تا کنون حدود ۹۰ درصد موارد شناسایی ابتلا به ویروس کرونا در میان مسافران کشورهای دیگر، مربوط به شهروندان خود چین بوده است، اما این موضوعی است که در رسانه‌های تحت کنترل حکومت در چین چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

شهر ووهان، مرکز استان هوبئی چین کانون شیوع ویروس جدید کرونا و انتقال آن به دیگر کشورهای جهان شناخته می‌شود. چین از چند هفته پیش اعلام کرد که شیوع ویروس کرونا را تا حدود زیادی کنترل کرده و اندک موارد شناسایی شده ابتلا در روزهای گذشته به طور عمده در میان مسافران از خارج دیده شده است.

مطابق فهرست دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا بعد از ظهر دوشنبه ۲۵ فروردین اندکی بیش از یک میلیون و ۸۷۰ هزار مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در ۱۸۵ کشور جهان شناسایی شده و حدود ۱۱۶ هزار نفر بر اثر بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.