رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | معوقات مزدی کارگران کارخانه کنتورسازی ایران، شهرداری سی سخت و مسجدسلیمان و رانندگان سرویس مدارس یزد


خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه، کارگران شهرداری سی سخت، کارخانه کنتورسازی ایران و کارگران شهرداری مسجد سلیمان از معوقات مزدی خود و تعدادی از همکارانشان خبر دادند. همچنین رانندگان سرویس مدارس در استان یزد از عدم پرداخت مطالبات خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران بیکار شده کارخانه کنتورسازی ایران از طرح شکایت علیه این کارخانه، به اداره کار شهرستان البرز در استان قزوین خبر دادند.

در این گزارش به نقل از کارگران کارخانه کنتورسازی ایران آمده است؛ در حال حاضر ۱۳۰ کارگر مشغول به کار هستند که با وجود ماه‌ ها مزد معوقه به دلیل متوقف شدن فعالیت خطوط تولیدی کارخانه به دلیل شیوع ویروس کرونا، کاری برای انجام ندارند.

این کارگران که بین ۱۵ تا ۲۰  سال سابقه کار دارند، اعلام کردند: “خواسته ما این است که بتوانیم در کار سابق خود مشغول کار شویم و برای همین تصمیم گرفتیم تا از کمک مراجع قانونی استفاده کنیم، در حال حاضر که اکثر واحدهای تولیدی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی شروع به فعالیت تولیدی کرده‌اند، انتظار داریم شرکت کنتورسازی نیز به فعالیت تولیدی خود همانند گذشته ادامه دهد”.

همچنین کارگران در خصوص مطالبات معوقه مزدی خود عنوان کردند: “مطالبات مزدی کارگران شاغل در کارخانه شامل ۲۵ ماه حقوق سالهای ۹۵ تا ۹۸ است که در خصوص پرداخت این مطالبات از مراجع قضایی حکم دریافت کرده‌ایم. سال گذشته حدود ۱۰ میلیون تومان از این مطالبات به کارگران پرداخت شد اما هنوز حقوق ماه‌های بهمن و اسفند ماه سال ۹۸ را به همراه عیدی و پاداش طلبکاریم”.

آن ها در ادامه گفتند: “شرایط تولید در این واحد کنتورسازی بسیار خوب است اما کارفرما با بهانه کردن کرونا ویروس، قصد تعطیلی دائمی این واحد بزرگ تولیدی و بیکاری کارگران را دارد”.

کارگران افزودند: “کارفرما در حالی اصرار به دریافت مقرری بیمه بیکاری کارگران دارد که به دلیل تعویق ۶ ماهه آن، امکان پرداخت مقرری بیمه بیکاری وجود ندارد”.

آن ها ادامه دادند: “دریافت مقرری بیمه بیکاری به سوابق بازنشستگی اکثر کارگران شاغل در این واحد تولیدی که حدود ۲۰ سال سابقه کار در شرف بازنشستگی پیش از موعد تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌ آور قرار دارند، لطمه وارد می‌کند”.

معوقات مزدی کارگران شهرداری سی سخت

به گزارش ایلنا، کارگران شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویر احمد از معوقات مزدی خود خبر دادند.

تعدادی از کارگران اعلام کردند: “حدود ۸۶ کارگر در مجموعه شهرداری سی سخت به‌صورت مستقیم با سوابق بالای ۱۵ سال مشغول کار هستند که هنوز بابت ۵ ماه مزد معوقه و حق بیمه سال گذشته طلبکارند”.

این کارگران با تاکید بر اینکه شهرداری سی سخت به دلیل مشکلات مالی توان پرداخت به موقع دستمزد کارگران خود را ندارد، گفتند: “آخرین حقوقی که دریافت کرده‌ایم حقوق مهر ماه سال ۹۸ بود که با چندین ماه تاخیر در اسفند ماه و به همراه عیدی و پاداش پایان سال دریافت کردیم”.

همچنین افزودند: “دستمزد ما با اضافه‌ کاری حدود دو میلیون تومان است که آن هم به موقع پرداخت نمی‌شود و حداقل‌های زندگی ما را تامین نمی‌کند. با این وضعیت خانواده‌ هایمان با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند”.

کارگران ادامه دادند: “با شیوع ویروس کرونا مسئولان شهری مانع حضور  کامل کارگران خدماتی و فضای سبز به محل کارشان شدند. بعد از تعطیلات رسمی نوروز یک سوم کارگران به صورت شیفت‌بندی در بخش خدمات و فضای سبز مشغول کارند”.

کارگران شهرداری سی سخت در پایان عنوان کردند: “ماه‌ هاست منتظر پرداخت مطالبات معوقه خود هستیم. شرایط اقتصادی سخت است و این تأخیر در پرداخت حقوق‌ها بیشتر ما را تحت فشار قرار می‌دهد”.

لازم به ذکر است؛ کارگران شهرداری سی سخت با حدود ۱۵ سال سابقه کار که در بخش‌های مختلف شهر مشغول کارند، نسبت به امنیت شغلی خود ابراز نگرانی کردند و مهمترین دغدغه خود را دریافت مطالبات معوقه و به خطر افتادن امنیت شغلیشان عنوان کردند.

معوقات مزدی کارگران شهرداری مسجدسلیمان

به گزارش ایلنا، رسول بنام، نماینده کارگران شهرداری مسجدسلیمان، ضمن اعتراض به وضع نامناسب معیشتی و آشفتگی شهرداری این شهر از سه ماه حقوق معوقه و عدم پرداخت عیدی این کارگران خبر داد.

وی ضمن اعلام این خبر گفت: “علاوه بر مطالبات ذکر شده، عدم پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی کلیه کارکنان اعم از کارگری، کارمندی، رسمی، پیمانی و قراردادی با چندین ماه تأخیر و هرماهه با کش‌ و قوس‌های فراوان بدون پرداخت هیچ‌گونه مبلغی در حال انجام است، و باعث بروز مشکلات عدیده در حوزه سلامت کارکنان شده و تبعات ناشی از انباشت چند میلیاردی این بدهی‌ ها چالش بزرگ این سازمان در آینده نزدیک خواهد بود”.

وی افزود: “با توجه به ناتوانی شهرداری در تأمین حقوق و مزایای کارکنان، متأسفانه همه‌روزه شاهد استخدام‌های بی‌ رویه با استفاده از رانت‌های فامیلی و سیاسی هستیم که این سازمانِ هزار مشکل را به حد انفجار رسانده و کنترل نیروی انسانی را غیرممکن نموده است. این در حالی است که بسیاری از واحدهای شهرداری، دیگر صندلی خالی جهت نشستن کارکنان جدیدالورود را ندارند”.

رسول بنام ادامه داد: “عدم وجود امنیت شغلی، امنیت روانی و برخوردهای فاقد احترام و ناشی از حب و بغض توسط شخص اول این سازمان اغلب با کارکنان باتجربه قدیمی، رسمی و کارآزموده، جابجایی‌های مکرر و انتصاب مدیران داخلی شهرداری بعضاً از افراد بی‌تجربه و کم‌سواد بر اساس معیارهای غیر اداری سبب ایجاد یأس و ناامیدی در بین کلیه کارکنان و کاهش راندمان خدماتی شهرداری در این مقطع حساس گردیده است. به‌عنوان‌ مثال در چندین مورد هم‌اکنون چندین نفر از نیروهای رسمی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و بعضاً دکترا با تجربه بالای ده سال به‌عنوان نیروی زیرمجموعه اشخاصی با مدرک دیپلم و روزمزد کم‌سابقه مشغول به کار هستند”.

وی در پایان عنوان کرد: “با توجه به مصالح عمومی و جهت جلوگیری از بروز فضای ناشی از اعتراض و اعتصابات گسترده و تبعات منفی ناشی از آن در شهر، از مسئولین مربوطه علی‌الخصوص استاندار محترم، فرماندار شهرستان، دادستان و سایر مقامات مسئول خواهشمندیم برای حل مشکلات ورود کرده و جهت ساماندهی اوضاع، اقدام عاجل نمایند”.

بر اساس این گزارش، عدم کنترل قراردادهای پیمانکاری، خریدها و مخارج در شهرداری به دلیل فقدان جایگاه نظارتی و نبود بازرسی مشخص و همچنین عدم برخورد قاطع با خاطیان باعث افزایش مشکلاتی، بویژه مشکلات مالی گردیده است.

معوقات مزدی رانندگان سرویس مدارس در استان یزد

به گزارش صدا و سیما، فلاحتی معاون اجرایی ناوگان حمل و نقل استان یزد، از معوقات مزدی رانندگان سرویس مدارس این استان خبر داد.

وی در خصوص اعتراض رانندگان سرویس مدارس به عدم پرداخت حقوق آنان گفت: “پس از تعطیلات نوروزی، پیگیری حقوق اسفند ماه رانندگان سرویس مدارس را در دستور کار سازمان قرار دادیم”.

بر اساس این گزارش، به دنبال شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس حقوق این رانندگان بلاتکلیف مانده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.