رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | دستکم دو تجمع اعتراضی برگزار شد


خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه، جمعی از دستفروشان پایتخت در مقابل ساختمان شهرداری این شهر و شماری از کارگران شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس شعبه تهران، در مقابل ساختمان فرمانداری اسلامشهر در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۹، جمعی از دستفروشان تهران در مقابل ساختمان شهرداری این شهر تجمع کردند.

پس از شیوع ویروس کرونا بازارهای روز و مکان های دستفروشی در تهران جمع آوری شد. در این راستا تجمع کنندگان، با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به مشکلات معیشتی خود که با بروز و شیوع ویروس کرونا تشدید و مانع ادامه فعالیت آن‌ها شده است، هستند.

غلامحسین محمدی، رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در خصوص تجمع امروز دستفروشان پایتخت گفت: “خواسته دستفروشان به حق است ولی مرجع پاسخگویی به خواسته‌ها این تجمع کنندگان شهرداری تهران نیست! باید در نظر داشت در این خصوص باید وزارت خانه های کشور، کار، رفاه و سازمان تامین اجتماعی که مسئولیت دارند راهکاری پیش بینی کنند”.

محمدی درباره وعده تسهیلات بنیاد مستضعفان به دستفروشان نیز گفت: “در این خصوص لیستی از دستفروشان و افرادی که در مجموعه‌های بازارچه های فصلی فعالیت می‌کردند تهیه شده که قرار است پس از تایید این اسامی توسط معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی و خدمات شهری شهرداری تهران، این تسهیلات بین دستفروشان توزیع شود”.

بنا به گفته رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، هنوز این لیست نهایی تهیه نشده است.

تجمع کارگران شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس شعبه تهران، در مقابل ساختمان فرمانداری اسلامشهر تجمع کرده و با در دست داشتن بنرهایی خواستار اجرای دقیق اصل ۴۴ قانون اساسی قانون اساسی شدند.

این کارگران طی سال‌های گذشته نیز بارها به وضعیت شغلیشان اعتراض کرده و با مراجعه به نهادهای دواتی متعدد خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده بودند. اعتراض این کارگران از سال ۹۵ که مدیریت شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد، شکل گرفت و با تغییر کارفرما در مردادماه سال گذشته شدت یافت. به گفته این کارگران، کارفرمای جدید قراردادهای کاری کارگران را لغو و آن‌‌ها را مجبور کرد که با یک شرکت پیمانکاری مشغول به کار شوند. گفتنی است که در پی اجرای این تصمیم در سال گذشته دستکم پنجاه تن از کارگران معترض این شرکت تعدیل نیرو و اخراج شدند.

تبدیل وضعیت استخدامی کارگران از قراردادی به پیمان کاری که با واسطه گری یک شرکت ذینفع صورت می‌گیرد، موجب می‌شود که کارگران به صورت مستقیم با کارفرما طرف نباشند و در کنار عدم امنیت شغلی، نتوانند مطالبات و حقوق خود را پیگیری کنند.

لازم به ذکر است که در اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی تأکید شده که بنیان اقتصاد ایران دولتی است و فعالیت بخش خصوصی به‌عنوان مکمل و پایین دست پذیرفته می‌شود. این دو اصل در بازنگری قانون اساسی در سال ۶۸ نیز تغییری نکرد. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در خرداد سال ۸۴ طی ابلاغیه‌ای در این اصل تجدید نظر کرد و فعالیت بخش خصوصی را در بخش‌های بالادستی و بنیانی اقتصاد مجاز شمرد. وی سال بعد بند “ج” این ابلاغیه را که مربوط به واگذاری بخش‌های کلان اقتصاد ایران به بخش خصوصی بود را نیز به دولت ابلاغ کرد. با اجرای این تغییر بخش‌های عظیمی از اقتصاد دولتی ایران به بخش خصوص واگذار شد. این تغییرات به گفته برخی کارشناسان موجب گسترده تر شدن شکاف طبقاتی در ایران شد و اعتراض بسیاری از کارگران را برانگیخت.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.