آمریکا با خروج سربازانش از عراق موافقت کرد | جهان | DWآمریکا و عراق توافق کردند که نیروهای نظامی آمریکا و ائتلاف ضد داعش می‌توانند از این کشور خارج شوند. با این وجود زمان خاصی برای خروج این نیروها مشخص نشده است.

در بیانیه بیانیه مشترک دو کشور گفته می‌شود که زمان خروج این نیروها دیرتر در ادامه نشست‌های فنی تعیین خواهد شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پس از نخستین مذاکرات راهبردی آمریکا و عراق تحت مدیریت جو بایدن هر دو کشور تائید کردند که ارتش عراق پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

در بیانیه مشترک طرفین که پس از مذاکرات راهبردی در روز چهارشنبه ۱۸ فرودین (۷ آوریل) منتشر شد تأکید شده است که نیروهای آمریکایی و ائتلاف ضد داعش وظیفه آموزش و مشاوره به عراقی‌ها را برعهده خواهند داشت و بدین ترتیب نیروهای رزمی باقی مانده از عراق با زمان‌بندی مشخص شده در مذاکرات فنی آینده در این کشور باقی می‌مانند. 

خروج نیروهای آمریکایی از عراق درحالی اعلام شده است که گروه‌های شبه‌نظامی شیعه وابسته به ایران تقریبا روزانه علیه نیروهای آمریکایی موشک شلیک کرده‌اند و همین امر باعث شد که جو بایدن دستور حمله هوایی به اردوگاه‌های گروه‌های وابسته به ایران در سوریه را صادر کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اما بایدن نیز به دنبال راه‌هایی برای پایان دادن به آنچه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا “جنگ‌های بی‌پایان” نامیده بود ادامه داده است.

در ادامه این روند اکنون بغداد و واشنگتن توافق کردند که مبارزه علیه داعش را ارتش عراق هدایت کند. 

دولت عراق نیز در مقابل تعهد کرده است که حفاظت و امنیت پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاک این کشور را تأمین کند. 

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *