رسانه خبری پیامِ ایرانی

تطبیق کامل توافقنامه صلح محور گفت‌وگوی نماینده آمریکا با هیئت طالبان در قطرمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر سه شنبه ۱۴ آوریل در توییتی نوشت، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع با هیئت طالبان در مورد تطبیق کامل توافقنامه صلح صحبت کردند.

شاهین در ادامه نوشت، این نشست در دوحه قطر صورت گرفت در موارد تطبیق کامل توافقنامه، تأخیر در رهایی زندانیان، تخطی ها از توافقنامه و دیگر موضوعات مربوطه و حل آنها صحبت شد.

از سوی دیگر، توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ در دوحه به امضا رسید که نمایندگان طالبان مدعی اند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی شروع می شود.

در همین حال، جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان دوشنبه ۱۳ اوریل در توییتی نوشت، براساس فرمان رئیس جمهوری محمد اشرف غنی تا کنون ۳۶۱ زندانی طالبان از زندان بگرام آزاد شده و این روند ادامه دارد که در مجموع ۱۵۰۰ زندانی طالبان برای تأمین صلح آزاد خواهند شد.

هم چنان دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد، ۲۰ زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده در ولایت قندهار در جنوب افغانستان به کمیته بین المللی صلیب سرخ سپرده است. اما فرمانده پولیس قندهار می گوید، زندانیان که طالبان آزاد کرده همه غیرنظامیان هستند.

از جانب دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح دوشنبه ۱۳ آوریل در توییتی از رهایی زندانیان توسط دولت افغانستان و گروه طالبان استقبال کرد.

خلیلزاد نوشت، آزادی زندانیان یک مرحله مهم برای روند صلح و کاهش خشونت است و هر دوجانب باید روند آزادی زندانیان را تسریع دهند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.